Activities
Book and Journal
Baltic
Pomoc
region_admin
NEWW is a member of:
Eurostep
Social Watch

Serdecznie zapraszamy na premierę książki "Od Żmichowskiej do Masłowskiej"

Serdecznie zapraszamy na premierę książki "Od Żmichowskiej do Masłowskiej. O pisarstwie w nadwiślańskim kraju" i spotkanie z autorką Ewą Graczyk.
20 listopada, środa, godz. 18.00, Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście, ul. Nowe Ogrody 35, Gdańsk WSTĘP WOLNY
Nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego ukazała się niezwykła książka o polskich pisarkach. Książka napisana piórem akademiczki, literaturoznawczyni i feministki prof. Ewy Graczyk to wciągająca opowieść o problemach rozwoju twórczych podmiotowości w warunkach niewoli, braku pełnej autonomii lub oddziaływania politycznej i kulturowej zależności.
O książce:
Książka "Od Żmichowskiej do Masłowskiej. O pisarstwie w nadwiślańskim kraju"zawiera teksty będące interpretacjami utworów (czy pewnych aspektów twórczości) polskich pisarek, przede wszystkim Narcyzy Żmichowskiej, Elizy Orzeszkowej, Zofii Nałkowskiej, Róży Ostrowskiej i Doroty Masłowskiej. Autorka stara się także ukazywać problemy rozwoju twórczych podmiotowości w warunkach niewoli, braku pełnej autonomii lub oddziaływania długotrwałych skutków politycznej i kulturowej zależności. Książka może przyczynić się do dyskusji feministycznej na temat literatury, szczególnie w odniesieniu do bogatego „kobiecego” XIX i XX wieku.
Ewa Graczyk – doktor habilitowany, profesor nadzwyczajny w Instytucie Filologii Polskiej UG. Feministyczna literaturoznawczyni, pomorska działaczka społeczna. Autorka książek: Ćma. O Stanisławie Przybyszewskiej (1994); O Gombrowiczu, Kunderze, Grassie i innych ważnych sprawach. Eseje (1994) oraz „Przed wybuchem wstrząsnąć. O twórczości Witolda Gombrowicza w okresie międzywojennym” (2004). Współorganizatorka wraz z M. Pomirską konferencji o Kopciuszku na Uniwersytecie gdańskim (2000) oraz współredaktorka wraz z dr Graban-Pomirską tomu pokonferencyjnego zatytułowanego „Siostry i ich kopciuszek”. We wrześniu 2013 roku ukazała jej nowa książka zatytułowana „Od Żmichowskiej do Masłowskiej. O pisarstwie w nadwiślańskim kraju”